Müşteri Hizmetleri0(312) 285 4040

Göz şekilleri nasıl belirlenir? 1- Göz kapağı gözün renkli kısmının üzerine düşüyorsa bu küçük gözdür. 2- Gözün yükseklik ve uzunluğu birbirine eşit durumda ise bu yuvarlak gözdür. 3- Düz bir şekilde aynaya bakarken gözün renkli bölümünün hareketleri takip edilebiliyorsa bu büyük gözdür. 4- Dış açı iç açıya göre daha dar ise bu düşük gözdür. 5- Eğer kaş yayı düşükse, bu da çukur gözdür.

1- Öne çıkık, yuvarlak göz şekline göre makyaj :

Gözleri ön plana çıkarmak gibi bir derdimiz yok aksine, öne çıkık oldukları için gözün beyazını daha fazla görürsünüz. Bu yüzden yuvarlaktan ziyada daha badem göz gibi göstermemiz gereklidir. Bunun için yapacağınız gölgelendirme önemlidir. Orta ve koyu tonlardaki göz farları ile gözleri geriye itmeniz gereklidir. Gözleri büyük göstermek için yaptığımız alt kirpik diplerine beyaz/nude kalem uygulamasından burada vazgeçmek gerekiyor. Hatta alt göz içlerine siyah veya koyu kahve tonlarında kalem çekebilirsiniz.

Öne çıkık, yuvarlak gözler için eyeliner uygulamaları ile istediğiniz badem göz şeklini yaratabilirsiniz. Bunun için üst kirpik diplerinize kalın ama gözün dışına taşan kuyruklu bir eyeliner sürmeniz yeterli olacaktır.

2- Çekik gözler için göz makyajı :

Çekik gözler genellikle küçüktür ve aslında yuvarlak gözler için söylediklerimizin tersi çekik gözler için geçerlidir. Gözleri mümkün olduğunca büyük göstermek gereklidir. Bu noktada en büyük yardımcınız ve olmazsa olmazınız maskaradır. Kirpiklerin dolgun ve uzun görünmesi gözlerin büyük görünmesini sağlayacaktır. Gözlerin kısık, çekik görünmemesi için alt kirpik diplerine siyah kalem çekme alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Tam tersi alt kirpik diplerine beyaz veya ten rengi kalem çekmeniz gözleri büyütecek etki gösterir. Açıkçası ten rengi çok daha doğal bir görüntü vermektedir.

Gözler çekik olduğundan göz farı uygulamalarını yaparken dışarıya taşırmamak gerekiyor. Göz sınırları içerisinde kalmakta fayda var. Göz kapağının orta bölgesinde yoğunlaşan uygulamalar gözün yuvarlak görünmesine yardımcı olacaktır. Üst kirpik diplerine siyah göz kalemi uygulaması kirpiklerin daha hacimli görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yoğun maskara uygulamayı da unutmamalısınız.

3- Düşük gözler için göz makyajı :

Düşük gözleri aslında kendi içerisinde ikiye ayırabiliriz. Bir tanesi göz kapağı neredeyse kirpiklere yapışık gibi göründüğünden göz kapağı düşük gözler, diğeri de gözlerin dış köşesinin aşağıya doğru dönük olmasından dolayı düşük görünen gözler.

Her iki göz içinde geçerli olan aslında göz kapaklarına yoğunlaşılmasıdır. Koyu göz farı kullanarak yapacağınız gölgelendirmeler her zaman yukarı ve dışa doğru olmalıdır. Göz pınarından kaşlara doğru orta koyulukta fark uygulamaları yapmalısınız. Üst kirpiklere yoğun maskara sürmeli ama alt kirpiklere sürmekten kaçınmalısınız.

Böyle gözler için amaç gözlerin dış uçlarını yukarı kalkık göstermeniz gereklidir. Bunun için eyeliner sürme şekliniz çok önemlidir. Gözün dış ucundan kaşın bitimine doğru kalkmış gibi görünen kuyruklu eyeliner çekmeniz işe yarayacaktır.

4- Birbirine yakın gözler için göz makyajı :

Bana en çok sorulan sorulardan biri birbirine yakın veya birbirine uzak gözlere makyaj teknikleri. Birbirine yakın gözleri normal uzaklıklarına çekmek için gözün iç uçlarına açık renk, pırıltılı far uygulaması vazgeçilmeziniz olmalıdır. Diğer yandan da gözleri yanlara doğru çekik göstermek de işe yarayacaktır. Bunun için gözün dış uçlarına doğru koyu far uygulaması yapılmalı ve eyeliner ve far ile çekik göz makyajı yapılmalıdır.

5- Birbirine uzak gözler için göz makyajı :

Çok klasik olacak ama birbirine yakın gözlerin uyguladığı makyaj tekniklerinin tam tersini birbirine uzak gözler yapmalıdır.. Eğer böyle bir göz yapınız varsa gözlerin iç kenarlarına koyu renk göz kalemi veya far uygulamaları yapmalısınız. Çekik göz görüntüsünden mümkün olduğunca uzak kalın. Gözün sınırları dışına çıkmamak da fayda var. Eyeliner uygulamasını da gözün dışına taşmadan yapmak gerekiyor.

Yorum Formu
 
#
Tamam